قانونی یا قاچاق بودن واردات آب‌های معدنی!+جدول

[ad_1]

درحالی آمار واردات گمرک در سال گذشته حاکی ازآن است که آب معدنی خارجی از مبادی قانونی وارد کشور نشده است دبیر انجمن تولیدکنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی از دریافت مجوز دو شرکت معروف برای واردات این محصول سخن می‌گوید که در پایان سال گذشته اخذ شده است.

به گزارش خبرگزاری میزان، با نگاهی به فروشگاه های زنجیره ای و لوکس در بخش های شمالی پایتخت انواع و اقسام آب‌های معدنی با برندهای مطرح و معروف به چشم می‌خورد که بعضا با قیمت‌های گزافی به فروش می‌رسد.

در این میان برخی از قانونی یا قاچاق بودن واردات آب های معدنی با قیمت‌های بالا صحبت می‌کنند و این درحالی است که در آمار واردات گمرک ردیفی مبنی بر وارد شدن آب معدنی دیده نمی‌شود و بحث قاچاق بودن این محصول بیشتر می شود.

در همین راستا پیمان فروهر دبیر انجمن تولیدکنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی با اشاره به این موضوع که در پایان سال گذشته دو شرکت مجوز واردات قانونی آب معدنی را دریافت کرده اند خاطرنشان کرد: چندسالی است که آب معدنی به صورت محموله های قاچاق وارد کشور می‌شود و در دریافت مجوز واردات قانونی آب معدنی در پایان سال گذشته توسط دو ورود این محصول به کشور را تسهیل کرده است.

وی افزود: تنها آب معدنی خارجی در فروشگاه‌های زنجیره ای نیست که در کنار تولید بالای محصول در داخل کشور در کنار قیمت پایین وارد کشور می‌شود و با قیمت گزاف به فروش می‌رسد و این موضوع در بیشتر مواد غذایی به چشم می‌خورد.

فروهر با بیان اینکه آب‌های آشامیدنی وارداتی با تعرفه گمرکی بالا به کشور وارد می‌شوند خاطرنشان کرد: قیمت های گزاف در این محصول دلیلی برکیفیت بالای آنها  نیست و این نکته حائز اهمیت است که نمونه های داخلی این محصول با وزن نیم لیتر و قیمت کمتر از هزار تومان به فروش می‌رسد.

وی افزود: مردم با مقایسه قیمت و کیفیت مطمئنا نمونه داخلی را انتخاب می‌کنند و درصد ناچیزی از افراد یا برخی سفارت خانه ها از برندهای خارجی با قیمت بالا خرید می‌کنند و واضح است که وضعیت رقابتی برای این محصول در داخل کشور ایجاد نمی‌شود که نگران کننده باشد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی با بیان اینکه بیشتر آب‌های معدنی خارجی از کشور فرانسه وارد ایران می‌شوند گفت: این محصولات اغلب با برندهای معروف و به همراه برچسب شبنم در فروشگاه ها و رستوران های شمال شهر دیده می‌شوند و توجیهی برای واردات این محصول به کشور وجود ندارد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی با بیان اینکه تنها 3 درصد از مردم کشور ازآب معدنی استفاده می‌کنند اظهار کرد: در کشور بیش از 95 درصد افراد به آب شرب دسترسی دارند و تنها 3 درصد از آب بسته بندی استفاده می‌کنند که این 3 درصد نیز ترجیحا از نمونه داخلی استفاده می‌کنند.

فروهر در ادامه به روند نزولی صادرات آب معدنی در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: چندسالی است که روند صادرات اب معدنی به کشورهای اطراف به دلایل مختلف روند نزولی داشته و مهمترین مساله حجیم بودن بسته هاست که  هزینه حمل و نقل این محصول را چند برابر کرده و قیمت تمام شده محصول را بالا می‌برد.

وی یکی از دلایل اُفت صادرات آب معدنی را بسته بندی این محصول اعلام کرد و گفت: اساسا صنعت بسته بندی آب معدنی در کشور رشد خوبی نداشته است و این امر یکی از دلایل نزولی شدن صادرات این محصول محسوب می‌شود.

فهرست اقلام صادرات غیرنفتی گمرک نشان می‌دهد که ایران در سال گذشته بیش از 4 هزار و 750 تن آب معدنی و آب گازدار را به 12 کشور جهان از جمله ایالات متحده آمریکا، انگلستان، آلمان، عراق و کویت صادر کرده است.

صادرات آب معدن و آب گازدار درحالی به کشورهای مختلف جهان انجام می‌شود که ورود رسمی یا غیررسمی از کشورهای مختلف جهان آن هم با قیمت‌های بالای 30 هزار تومان اصلا منطقی به نظر نمی‌رسد و توجیهی برای آن وجود ندارد.

لازم به ذکر است که واردات این میزان آب معدنی و آب گازدار بالغ بر یک میلیون و 739 هزار و 400 دلار معادل 5 میلیارد و 492 میلیون و 262 هزار و 374 تومان درآمد ارزی برای کشور به همراه داشته است.

قانونی یا قاچاق بودن واردات آب‌های معدنی با قیمت‌های بالا+جدول

با این تفاسیر باید دید ورود این محصول به صورت رسمی و غیررسمی به کشور چه سود و زیانی دارد و باوجود استقبال کم از نمونه خارجی چرا هنوز هم در فروشگاه‌ها و رستوران‌ها از این دست محصولات استفاده می‌شود و در ازای آن هزینه های بالایی از مشتریان دریافت می‌شود.

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *